بلاگ

نکات مهم در رابطه با انتخاب انواع درب لابی ساختمانی

درب لابی تمام چوب،اهورا درب

امروزه استفاده از درب لابی در مقایسه با گذشته بسیار گسترده تر شده است به گونه ای که بهره گیری از درب لابی یکی از المان های مهم و اساسی در هر ساختمان محسوب می شود. درب لابی در واقع به دربی اطلاق میشود که به طور معمول در ورودی ساختمان نصب گردیده و تاثیر قابل توجهی بر نمای ساختمان دارد .

انواع درب لابی ساختمانی  عمدتا از سه لنگه تشکیل شده اند که دو لنگه از آن در کنار درب و به شکل ثابت بوده و لنگه میانی به عنوان درب باز و بسته میشود. شیشه هایی که برای ساخت درب لابی استفاده می شوند عموما سه جداره بوده و برنز کاری می شوند. در ادامه به طور اجمالی نکاتی را که باید در هنگام خرید درب لابی مورد توجه قرار دهید بیان می کنیم، پس با ما همراه باشید.

انتخاب انواع درب لابی ساختمانی

 

 

نکات مهم در رابطه با انتخاب انواع درب لابی ساختمانی

 

نکته اول اینکه درب لابی انتخابی شما بایستی با نمای ساختمان تان مطابقت داشته باشد و شیشه های درب حتما سه جداره باشند. طرح و نقشی که معمولا با استفاده از برنز بر روی شیشه های درب لابی ایجاد می شود  به صورت کاملا سلیقه ای بوده و شما میتوانید مطابق با سلیقه خود درب لابی مد نظرتان را انتخاب و خریداری نمایید.

مهمترین انواع درب لابی ساختمانی که  اکنون در بازار موجود است عبارتند از:

  • درب لابی تمام چوب
  • درب های لابی استیل
  • درب فلزی
  • درب لابی ضد سرقت

درب لابی تمام چوب

درب لابی تمام چوب نوعی درب است که برای ساخت آن تماما از چوب استفاده می شود و به عبارتی تفاوتی که با دیگر درب های لابی چوبی دارد در این است که برای ساخت این مدل درب از هیچ متریالی غیر از چوب استفاده نمی کنند. چوب های فراوانی برای ساخت  این نوع درب لابی مورد استفاده قرار میگیرند که از مهمترین آنها می توان به چوبهای راش و گردو اشاره نمود.

درب لابی تمام چوب

 

 

درب لابی فلزی

استفاده از فلزات جهت ساخت درب لابی هم بسیار رواج یافته است چرا که برخی از افراد بر این عقیده اند که هم قیمت درب های لابی تمام چوب در اکثر موارد بسیار بالاست و هم اینکه نسبت به درب لابی فلزی امنیت پایین تری دارند. شایان  ذکر است که ممکن است برخی از درب های لابی فلزی گران قیمت تر از نمونه های چوبی باشند.

درب لابی فلزی

 

 

درب لابی استیل

این نوع درب، زیرشاخه ای از درب لابی فلزی است که ظاهر بسیار زیبا و جذابی داشته و از مقاومت بالایی در برابر شرایط محیطی و جوی برخوردار است. در حالت کلی از استیل به عنوان یک متریال اولیه در ساخت درب استفاده می شود. زیبایی، مقاومت و استحکام بالا و قیمت مناسب تنها چند نمونه از از ویژگی ها و مزایای درب لابی استیل می باشد.

 

 

درب لابی ضد سرقت

درب لابی ضد سرقت نیز نوع دیگری از انواع درب لابی ساختمانی می باشد که بنا به مشخصات و ویژگی های بسیار خوبی که برای تامین امنیت ساختمان دارد می تواند انتخاب بسیار درخور و مناسبی برای خرید باشد. درب لابی ضد سرقت ساختار امنیت بالاتری نسبت به دیگر انواع درب لابی ایجاد می کند.

درب های ضد سرقت بایستی عایق حرارت و برودت باشند تا از ورود سرما به داخل در فصل زمستان و نیز خروج هوای خنک داخل منزل به بیرون در فصل تابستان جلوگیری کنند. درب های ضد سرقت با داشتن درزگیر از ورود گرد و غبار و آلودگی ها به داخل منزل جلوگیری می کنند. همچنین در طراحی این درب ها چهار لولا به کار رفته است که موقع نصب، امکان تنظیم و ریگلاژ شدن را داشته باشد.

درب لابی ضد سرقت

 

 

قیمت انواع درب لابی ساختمانی چینی، ایرانی و ترک

به منظور ساخت درب های چوبی عمدتا از چوب های راش یا روس استفاده می شود که به علت مقاومت بالا در برابر آتش سوزی به عنوان درب ورودی و یا درب راه پله هم مورد استفاده قرار می گیرد. چوب اساسی ترین نیاز اولیه برای ساخت درب های چوبی است و چوب مورد استفاده بایستی از نوع درجه یک و فوق العاده باکیفیت  بوده و از همه مهم تر  اینکه کاملا خشک باشد. چوب های روسی موقع خرید عمدتا رطوبت بالایی دارند. به همین دلیل چوب را پس از خرید به مدت تقریبا ۳ تا ۴ ماه در هوای آزاد قرار می دهند تا رطوبت آن به طور کامل خارج شود و سپس اقدام به استفاده از آنها در کارخانه ها و کارگاه های ساخت درب و پنجره می نمایند.

دربهای لابی هم اکثرا با استفاده از چوب های طبیعی مثل روس، راش و… طی سه مرحله در دمای ویژه که برای درب های تمام چوب لابی مناسب است ساخته می شوند.

 

قیمت انواع درب لابی ساختمانی

 

قیمت درب لابی هم به طول و عرض آن بستگی داشته و میتواند نسبت به ابعادی که دارد متفاوت باشد اما آنچه که مهم است این است که چوب استفاده شده در درب لابی از چه کیفیتی است و کشور تولید کننده آن کجاست؟ لذا این المان ها رابطه کاملا مستقیمی با قیمت درب خواهند داشت. عمدتا سه تولید کننده انواع درب لابی ساختمانی در بازار موجود هستند که عبارتند از درب های ترک، ایرانی و چینی.

قیمت درب لابی چینی نسبت به درب های ترک و ایرانی ارزان تر است. شایان ذکر است که به دلیل استقبال و تقاضای بیشتر درب لابی ترک در بازار، این درب قیمت بیشتری هم دارد.

درب لابی ضد سرقت دو لنگه و سفارشی

واضح است که تولید درب های لابی ضد سرقت از نوع ۲ لنگه و ۱.۵  لنگه زمان بیشتری از تولید درب یک لنگه نیاز دارند. لذا به کمک قفل های مخفی ضد سرقت ایمنی و امنیت دربهای ضد سرقت لابی دولنگه که اصولا پهنای زیادی دارندافزایش می یابد. همچنین رگلاژ درب ضد سرقت لابی از نوع دولنگه در کارخانه و در محل نصب آن نسبت به درب های یک لنگه زمان بیشتری می طلبد. به این دلیل که یک طرف درب روی لنگه درب مینشیند و موجب افزایش زمان رگلاژ درب می گردد.

 

درب لابی ضد سرقت دو لنگه و سفارشی

عموما بنا به مشخصات فنی درب های لابی چوبی و ضد سرقت روال اینگونه است که درب های یک و نیم لنگه درب هایی با عرض کمتر از ۱۵۵ سانتی متر را شامل می شوند. در این دسته از درب ها ، بازشوی اصلی درب ممکن است ۹۵ سانتی متر و لت کوچک حدودا ۴۵ سانتی متر در نظر گرفته شود.

برخی از مهندسان و ساختمان سازان مایل به استفاده از درب لابی چوبی دو لنگه هستند و دوست ندارند هیچ کتیبه ای در کنار درب ها وجود داشته باشد و به عبارتی ساده پسند هستند. اما برخی دیگر هم مایل هستند درب لابی چوبی دارای یک درب اصلی با بازشوی تقریبا ۱۰۰ سانتی متری بوده و در کنار این درب از استراکچرهایی با ترکیب شیشه و شبکه آلومینیومی هم استفاده شود که عمدتا این نوع درب لابی جذابیت خاصی با کتیبه های کناری خود داشته و برای مشتریان و ساختمان سازان بسیار جذاب و محبوب است.

انواع درب لابی ساختمانی چوبی با عرض های بزرگ ممکن است محدود به ابعاد مشخصی باشند. تجربه نشان داده است که ساختمان سازان مطابق با شرایطی که دارند درب های مد نظرشان را با ابعاد سفارشی به سازندگان این درب ها سفارش می دهند.

شایان ذکر است که در درب لابی ضد سرقت دولنگه بهتر است که از پاشنه سنگی برای در استفاده گردد تا هیچگونه امکان ورودی از زیر درب وجود نداشته باشد.

مشخصات درب لابی تمام چوب

درب لابی تمام چوب نسبت به درب لابی ضد سرقت گران قیمت تر است و البته این قیمت بالا با زمان بر بودن تولید این نوع درب بی ربط نیست. عموما زمان تولید درب لابی چوبی بسته به ابعادی  که دارد حدود ۳۰ تا ۴۰ روز طول میکشد و این در صورتی است که به عنوان مثال درب لابی ضد سرقت دو لنگه تقریبا در ۱۵ روز ساخته و تولید میگردد. درب لابی چوبی به علت زمان بر بودن پروسه ی تولید به ویژه در کارهایی که به شکل هلال و نیم هلالی هستند مراحل ساخت نسبتا دشوار و زمان بری دارند. افزون بر این موضوع رنگ کاری درب لابی تمام چوب هم باید به صورت یک پارچه انجام گردد و همه ی این موارد در کنار هم موجب طولانی تر شدن پروسه ساخت انواع درب لابی ساختمانی تمام چوب می شود.

مشخصات درب لابی تمام چوب

مشخصات درب لابی تمام چوب

 

درب های لابی چوبی با قطرهای مختلفی طراحی و ساخته می شوند و ابعاد این درب ها هم متناسب با ابعادی که مشتری ارائه میدهد به صورت کاملا دقیق و سفارشی ساخته می شوند. نصب درب لابی چوبی با استفاده از پیچ های به خصوص و یونولیت فشرده پلی اورتان انجام می گردد. شیشه هایی که برای درب لابی چوبی استفاده می شوند هم عمدتا از شیشه های استند گلاس و یا طرح استند گلاس هستند که متناسب با نوع شیشه انتخابی ، ضخامت جای شیشه مابین ۱۰ تا ۲۵ میلی متر در نظر گرفته می شود. طبیعی است که قیمت شیشه های استند گلاس قابل استفاده برای انواع درب لابی ساختمانی نسبت به شیشه های طرح استند گلاس بالاتر می باشد و از نظر زمان تولید هم زمانبرتر می باشد.

ضرورت استفاده از درب لابی برای ساختمان

امروزه استفاده از انواع درب لابی ساختمانی نسبت به گذشته بسیار رایج تر شده است به گونه ای که می توان گفت استفاده از درب لابی در واقع به یکی از المان های اصلی در ساخت هر ساختمانی تبدیل شده است. درب لابی به دربی اطلاق میشود که معمولا در ورودی ساختمان ها نصب و مورد استفاده قرار می گیرد و تاثیر قابل توجهی در زیبایی و نمای ساختمان دارد .

ضرورت استفاده از درب لابی برای ساختمان

چنانچه می خواهید درب لابی ساختمان تان به طرف بیرون باز شود بهتر است از درب لابی ضد سرقت استفاده نمایید. طرح و نقشی که عموما توسط برنز بر روی شیشه های درب لابی حک میشود به صورت سلیقه ای بوده و مشتری میتواند با توجه به سلیقه و علاقه ی خود درب لابی را سفارش داده و خریداری نماید.

بی تردید همه ما موقع خرید خانه اولین نکته ای که به آن توجه می کنیم امنیت ساختمان است. یکی از بهترین راه های افزایش امنیت ساختمانی که در آن زندگی می کنیم، استفاده از درب های لابی ضد سرقت می باشد.

همان طور که از نام این نوع درب پیداست، محافظ خوبی جهت جلوگیری از ورود سارقین به هر طریقی به داخل ساختمان می باشد. درب های ضد سرقت در برابر هر نوع دستکاری و اهرم نمودن بسیار مقاوم هستند.

درب های ضد سرقت معمولا در دو نوع ایرانی و ترک در بازار یافت می شوند. تفاوت این دو نوع درب لابی تنها در نقطه مونتاژ آن ها است اما در ساختار اصلی آن ها هیچ تفاوت بارزی دیده نمی شود، در نتیجه می توان درب های لابی ترک و ایرانی را در یک رده قرار داد.

انتخاب بهترین درب لابی ساختمان

در اکثر خانه های لوکس و لاکچری استفاده از درب لابی به یکی از اساسی ترین بخش های طراحی و اجرای ساختمان تبدیل شده است که به نمای بیرونی ساختمان جذابیت و جلوه خاصی می دهد. هنگام انتخاب انواع درب لابی ساختمانی توجه داشته باشید که طراحی آن با معماری ساختمان کاملا متناسب باشد و زیبایی خارق العاده ای به نمای بیرونی خانه تان بدهد. ضد سرقت بودن درب لابی امنیت کل ساختمان شما را تضمین خواهد کرد.

همچون درب های داخلی، درب لابی هم بایستی عایق قوی در برابر حرارت و صوت باشد تا به هنگام حریق از ورود حرارت بالا و شعله های آتش به داخل ساختمان جلوگیری کند.

جنس درب های لابی عمدتا از چوب، شیشه سه جداره و یا استیل است که طرح های مختلفی دارند و دست مشتری برای انتخاب کاملا باز است. توجه داشته باشید زمانی که می خواهید درب لابی ترک انتخاب نمایید به ویژگی  ها و مشخصات خاص و  منحصر به فرد آن دقت کنید تا درب چینی یا ایرانی را به جای درب های ترک و درب معمولی را به جای درب ضد سرقت به شما ندهند.

 

ویژگی های بارز انواع درب لابی ساختمانی

چون درب لابی در همه ساختمان های لوکس استفاده می شود و تقریبا برای تامین امنیت اکثر ساختمان ها نصب می گردد حتما بایستی ضد سرقت بوده و مجهز به قفل ضد سرقت باشد. لذا موقع انتخاب درب لابی بایستی دقت نمایید که از جنس MDF باشد، چرا که معمولا این درب در معرض نور مستقیم آفتاب قرار می گیرد و احتمال رنگ پریدگی آن بالاست.

درب های لابی افزون بر ضد سرقت بودن باید خیلی مقاوم و مستحکم بوده و عایق سفت و سختی برای حرارت،برودت، صدا و رطوبت باشد تا هیچ نوع آلودگی صوتی و گرد و غبار به داخل ساختمان راه نیابد. درب لابی ساختمانی از جمله بخش های اساسی در هر ساختمان است که در حقیقت حریم خصوصی خانه و ساکنین آن را تعیین کرده و امنیت آنها را تضمین می کند. درب های ورودی در طرح ها و مدلهای گوناگونی با جنس های متنوع طراحی و ساخته می شوند و مطابق با سلیقه افراد در قسمت ورودی هر ساختمان نصب می گردند.

 

ویژگی های بارز انواع درب لابی ساختمانی

سلیقه ی افراد در رابطه با سایر بخش های ساختمان نظیر سرامیکها ، دیوارها و یا گچ بری ها، امکان دارد به مرور زمان تغییر یابد و اصطلاحا همراه با مد روز آپدیت شود. اما درب لابی تمام چوبی آیتمی است که همیشه جذابیت و چشم نوازی خاص خود را حفظ می کند. چوب تنها متریالی است که در طول زمان هیچوقت تکراری نشده و انتخابی  فوق العاده مناسب و ایده آل برای طراحی و ساخت انواع درب لابی ساختمانی لوکس و لاکچری به شمار می رود که تحت هیچ عنوان با درب های استیل یا فایبرگلاس قابل مقایسه نیست. در  واقع از آنجایی که چوب حس طبیعت و طراوت را  به انسان القا می کند همواره زیبایی خارق العاده ای داشته و تکراری نمی گردد.

در اصل درب لابی ساختمان را می توان نخستین چیزی دانست که افراد موقع وارد شدن به ساختمانِ شما با آن روبرو می شوند، لذا زیبایی و هماهنگی طرح و رنگ آن با سایر مصالح استفاده شده در نمای بیرونی ساختمان بسیار حائز اهمیت است و لذا باید دقت فراوانی در انتخاب درب لابی صرف شود.

ابعاد مناسب برای درب لابی ساختمان

از  جمله طراحی های تاثیرگذار و جذاب برای درب لابی ساختمان ها، استفاده از ابعاد بزرگتر از حالت استاندارد است. ابعاد استاندارد و کاملا فیکس در سال های گذشته مرسوم بود، اما جدیدا استفاده از درب لابی با ابعاد بزرگتر برای سبک های کلاسیک و مدرن رواج یافته است و زیبایی و شکوه خاصی به ساختمان می دهد. در اصل این موضوع موجب می شود که درب لابی به عنوان نقطه کانونی ساختمان جلب توجه کند. حتما تا به حال تجربه مشاهده ی ساختمان هایی با درب های  خیلی بزرگ را داشته اید و بی شک اولین چیزی که به ذهنتان رسیده ابهت و جذابیت پر شکوه ساختمان بوده است.

ابعاد مناسب برای درب لابی ساختمان

 

 

لذا ابعاد بزرگتر برای درب لابی ساختمان ها پیشنهاد فوق العاده خوبی است. لذا در صورتی که در نظر دارید درب بزرگی را جهت آپدیت نمودن نما و طراحی بیرونی ساختمان خود انتخاب نمایید. همواره به خاطر داشته باشید که درب لابی بایستی با اجزای دیگر ساختمان هماهنگی مطلوب و خوشایندی داشته باشد. معماران مجرب و حرفه ای همواره با سنجش تمامی ابعاد و در نظر گرفتن طرح و رنگ نمای ساختمان، بهترین و مناسب ترین درب لابی را برای ساختمان برمی گزینند. از این رو بهتر است که با یک مهندس معمار حرفه ای برای خرید درب لابی شیک مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *