بلاگ

معرفی انواع مختلف درب ساختمانی

معرفی انواع مختلف درب ساختمانی

درب ساختمانی هم نظیر سایر عناصر به کار رفته در ساختمان انواع گوناگونی دارد که عبارتند از:

درب های ساختمانی خارجی و داخلی.

همانگونه که از نام آن ها پیداست درب های ساختمانی داخلی به درب هایی اطلاق می گردد که در فضای داخلی ساختمان نصب می شوند و درب های خارجی نیز در خارج از محیط داخل خانه مورد استفاده قرار می گیرند.

معرفی انواع درب ساختمانی

درب هایی که در داخل ساختمان و به منظور جداسازی بخش های داخلی ساختمان مانند سرویس بهداشتی، اتاق خواب ها و ورودی واحد نصب می شوند، درب های داخلی ساختمان نامیده می شوند که عمدتا از جنس چوب هستند. این درب ها جنس های مختلفی دارند که معروفترین آنها عبارتند از:   MDF، HPL ، HDF ,ABS ، PVC، درب های ضد سرقت و تمام چوب که در ادامه هر کدام را به اختصار مورد بررسی قرار داده ایم.

درب های ساختمانی ABS

این نوع درب ساختمانی دارای بدنه MDF یا نئوپان و روکش ABS می باشد و به دلیل خاصیت ضد آبی که دارد عمدتا به عنوان درب سرویس بهداشتی به کار می رود.

درب های ساختمانی ABS

درب های ساختمانی MDF

درب هایی با روکش ام دی اف هستند که به علت زیبایی و کیفیت قابل توجهی که دارند بسیار مورد استقبال قرار می گیرند و به منظور نصب در ورودی اتاق خواب و آشپزخانه هم به صورت روکش دار و هم بدون روکش قابل استفاده هستند.

درب های ساختمانی MDF

درب های ساختمانی HDF

نوع دیگری از درب ساختمانی که برای استفاده در فضای داخلی مناسب می باشند درب HDF است. جهت ساخت این نوع درب ها یک کلاف مستطیلی از جنس چوب به ابعاد درب مورد نظر ساخته می شود و سپس ورق های HDF بر روی کلاف پرس می شوند. برای افزایش مقاومت  و استحکام درب در مقابل ضربه و شکستگی ، فضای خالی بین درب ها را با شبکه بندی چوبی پر می کنند.

درب های ساختمانی HDF

درب های ساختمانی HPL

این درب ها همان درب های  HDF هستند که در واقع با یک ورق ملامینه پوشانده شده اند و به علت خاصیت براق بودنی که دارند، درصد خش دار شدن شان بالاست.

درب های ساختمانی HPL

درب های ساختمانی PVC

درب های ساختمانی با روکش PVC برای سرویس بهداشتی و حمام مناسب و قابل استفاده هستند. نفوذ ناپذیری این نوع درب ساختمانی در برابر آب، آن را برای استفاده در محیط های مرطوب همچون حمام و سرویس بهداشتی مناسب و کاربردی ساخته است. همچنین می توان از این نوع درب ها برای ورودی نیز استفاده کرد. قیمت درب های ضد آب سرویس بهداشتی و فضاهای مرطوب عموما بالاتر از قیمت سایر درب ها می باشد.

درب های PVC

درب های تمام چوب

این نوع درب از قدیم به علت زیبایی فراوانی که دارد طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده است و عمدتا از چوب های روس و راش ساخته می شود و گزینه مناسبی برای درب ورودی ساختمان و یا درب اتاق خواب ها می باشد.

درب ساختمانی تمام چوب

درب های ساختمانی ضد سرقت

همانگونه که از نام آن ها مشخص است به درهایی اطلاق می شود که از ورود سارقین به داخل ساختمان ممانعت می کند و در برابر هرگونه تخریب و ضربه بسیار مقاوم است و بسیار ایمن و قابل اطمینان است. البته قابل ذکر است که اطمینان به این درب به مفهوم صد در صد ضد سرقت بودن آن نیس