بلاگ

یراق آلات چیست و چه کاربردی در انواع درب دارند؟

یراق آلات

یراق آلات و کاربرد آن به حدی است که با اطمینان تمام میتوان گفت که مهم ترین قسمت تشکیل دهنده حتی یک درب ضد سرقت می باشد. قابل توجه است که یراق ها باعث ایجاد امنیت، استفاده آسان و افزایش کارایی درب می شوند. با ما همراه باشید تا بپردازیم به سوالاتی همانند یراق آلات چیست، بهترین برند یراق آلات برای درب ضد سرقت کدام است و چه تاثیری در امنیت درب ضد سرقت می گذارند؟

یراق چیست ؟

یراق آلات یا همان یراق، اوایل به انواع وسایل که از جنس آهن ساخته شده است مانند نیزه، شمشیر و … گفته می شد. امروزه با گسترش معنی این اصطلاح مواردی مانند فولاد، برنج و یا سایر فلزات و برخی از پلاستیک ها را یراق می گویند که به شکل جانبی در یک سیستم بکار برده می شود. اگر به پیرامون زندگی خود واطراف خود دقت کرده باشید شاهد بسیاری از یراق آلات خواهید بود که با آن در طی روز سر و کار دارید.

انواع یراق آلات

۵ مورد از مهمترین و پر کاربرد ترین یراق آلات که در صنایع جانبی به کار می رود عبارت است از:

 • مرتبط با ساختمان: حاوی انواع یراق آلات مرتبط با سیستم های طراحی و نصب ساختمان و لوازم جانبی، کمد، کابینت، در و پنجره، شیر آلات، تجهیزات روشنایی و … می باشد.
 • مرتبط با برق: حاوی رابط چشمی، گیرنده رکاب، گیره انتهایی و … می باشد.
 • مرتبط به کالا و محصولات چوبی: حاوی انواع لولا، اتصالات، جک تخت، رگال کمد دیواری و … می باشد
 • مرتبط با درب و پنجره: حاوی انواع دستیگره، قفل و مغزی، شب بند، آرام بند چشمی و … می باشد.
 • مرتبط با کابینت: حاوی انواع دستگیره، لولا، ریل، پایه و … می باش

انواع یراق آلات درب

یراق ها بستگی به کاربردشان در جنس های مختلفی ساخته می شود. جنس درب مورده استفاده بی تاثیر در جنس یراق نمی باشد. به عنوان مثال ساختار و جنس قفل درب آهنی با قفل درب چوبی بسیار متفاوت است. از یراق های به کار رفته در درب می توان اشاره کرد به :

 • قفل
 • دستگیره
 • سیلندر قفل
 • انواع لولا و پیچ
 • چشمی درب و …

قفل درب چیست؟

قفل درب یکی از مهم ترین و اساسی ترین یراق آلات استفاده شده در درب است. بدون و جود قفل از هیچ گونه امنیتی برخوردار نخواهید بود. همان گونه که در مطالب قبلی گویا بودیم، درب ضد سرقت باید دارای کیفت عالی باشد و یک درب ضد سرقت بدون وجود قفل حتی اگر با کیفت هم باشد هیچ تفاوتی با درب های معمولی ندارند. قابل توجه می باشد که قفل ها بر اساس نوع و جنس درب ساختمانی که قرار است بر روی آن قفل نصب شوند از جنس و ساختار های مختلفی برخوردار است. قفل ها در دو نوع کلی در بازار شناخته می شود:

 1. قفل مکانیکی
 2. قفل دیجیتال

دستگیره درب چیست؟

دستگیره درب

در صنعت درب و ساختمان دستگیره پرکاربرد ترین یراق به شمار می رود. دست گیره ها از نظر ظاهری به دو مدل دستگیره پلاک یا یک تکه و دستگیره رزت یا دو تکه در بازار شناخته می شود.

اکثرا جنس دستگیره ها از زاماک، آهن یا آلمینیوم است و برای روکش آن از روش الکترولیز آبکاری می شود و در رنگ های متنوعی مانند رنگ های کرم، طلایی، زیتونی، کافه ای و … موجود است.

دستگره های درب ضد سرقت با دستگیره درب های چوبی هیچ تفاوتی ندارد تنها باید دقت داشته باشید که زمان انتخاب دستگیره، مناسب با ظاهر و ابعاد درب شما باشد. معمولا برای درب های اتاقی و درب سرویس از دستگیره پلاک استفاده می شود و یکی از قدیمی ترین دستگیره درب به شمار می رود. دستگیره ها درست همانند قفل ها به در دو نوع کلی در بازار شناخته می شود:

 1. دستگیره مکانیکی
 2. دستگیره هوشمند

سیلندر قفل چیست؟

یکی از مهم ترین یراق آلات در شاخه ساختماتی سیلندر یا همان مغزی قفل است. کیفت مغزی قفل به دلیل تامین امنیت از اهمیت بالا برخوردار است. زیرا سارقان پس از باز کردن رویه دستگیره پلاک به مغزی و مغزی قفل دست خواهد یافت و با مقداری فشار و ضربه احتمال شکستن مغزی و دسترسی به داخل قفل وجود دارد. سیلندر قفل در دو نوع هوشمند و مکانیکی وجود دارد.

لولا درب چیست؟

لولا درب

بی تردید برای باز و بسته شدن درب نیاز مند به نصب لولا است. توجه داشته باشید که خرید لولا متناسب با درب (آهنی، فلزی، چوبی، ضد سرقت و …) دارای اهمت بسیاری می باشد. این یراق که کاربرد بسیاری دارد مدل های مختلفی از قبیل لولا قابلمه ای را شامل می شود که بر اساس سایز به ۳، ۳.۵ و ۴ اینچ تقسیم بندی می شوند.

چشمی درب چیست؟

قابل ذکر است که برای خرید و نصب چشمی درب می بایست به میزان ضخامت درب و زاویه دید آن توجه داشته باشید. در حال حاضر می توانید از چشمی های دیجیتال را جایگزین چشمی درب معمولی و سنتی درب آپارتمان قرار دهید.

بهترین برند یراق آلات درب ضد سرقت کدام است؟

هم اکنون شرکت های ایرانی بسیاری در زمینه تولید یراق آلات درب ضد سرقت فعالیت می کنند که محصولات و کالای خود را در طرح های متفاوتی ارائه می دهند. از معروف ترین برند های ایرانی که در زمینه تولید یراق آلات فعالیت دارد میتوان اشاره کرد به گروه A.M.A ، گروه صنعتی فوروارد، کلون، ریوارد، شرکت آلاکس و …که محصول خود را در توسط نمایندگی های سراسر کشور به مشتریان ارائه میدهد.یراق آلات ترک از دوام بالا برخوردار است به دلیل استفاده از مواد اولیه مرغوبی می باشد که در کشور ترکیه برای ساخت محصول خود استفاده میکنند. ناگفته نماند که برخی از درب های ضد سرقت ایرانی که از کیفیت بالایی که برخوردار می باشد در حد درب های ضد سرقت ترک می باشد. برند داف و کاله را می توان به عنوان معروف ترین شرکت های تولید کننده یراق آلات ترکیه معرفی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *