درب ضد سرقت

معرفی کامل درب ضد سرقت و ساختار آن

درب ورودی آپارتمان،اهورا درب

درب های ضد سرقت مدرن به چند نوع قفل ضد سرقت مختلف مجهز هستند و هر یک از این قفل ها درصد امنیت متغیری دارند. اصلی ترین عضو موجود در ساختار یک درب ضد سرقت را میتوان قفل های آن دانست، لذا موقع خرید درب ضد سرقت حتما توجه ویژه ای به قفل آن داشته باشید. چرا که مرغوب ترین و باکیفیت ترین درب ضد سرقت حتی اگر مطابق با استانداردهای جهانی و از فولاد نفوذناپذیر هم طراحی و ساخته شده باشد بدون داشتن قفل ضد سرقت ایمن تفاوت چندانی با یک درب معمولی چوبی نخواهد داشت.

 

معرفی کامل درب ضد سرقت و ساختار آن

 

افزون بر این، لولا در بیشتر درب های ضد سرقت از بیرون و یا از هر دو سمت مخفی است و همین امر از باز شدن در با استفاده از اهرم کردن لولا ممانعت می کند. شایان ذکر است که لولاهای بیشتر درب های ضد سرقت ترک از داخل قابل رویت است اما لولاهای درب های ضد سرقت چینی کاملا مخفی بوده و نه از داخل و نه از خارج قابل مشاهده نمی باشد.

درب ضد سرقت و ساختار آن را میتوان متشکل از چند لایه دانست. لایه داخلی آن عمدتا از جنس فولاد بوده و با لایه ای از جنس های مختلف نظیر ام دی اف، شیشه، فلز و … پوشش داده می شود. فضای تهی موجود در درب نیز عموما با استفاده از پشم سنگ پر می شود که این امر موجب می شود که درب ضد سرقت عایق مناسبی برای صوتی و حرارت باشد.

در مکان هایی نظیر کارخانه ها و کارگاه های بیرون شهر که احتمال تخریب درب به راحتی توسط سارقان بالاست، بایستی حتما از درب های ضد سرقت با مشخصه های منحصر به فرد استفاده شود تا امکان ورود سارقان به داخل ساختمان پس از تخریب لایه های بیرونی و سطحی درب غیرممکن باشد. در چنین مواردی نه فقط ضخامت لایه های فولادی موجود در دو سمت درب به اندازه ی تقریبا 2 میلی متر افزایش می یابند بلکه لایه میانی هم به واسطه ی ایجاد شبکه مقاوم و مستحکم فولادی همراه با تزریق مواد مخصوص ضد مته ، ضد اسید، ضد برش و ضد تخریب در میان آن تقویت شده و از استانداردهای کیفیت و مرغوبیت این گونه درب ها برخوردار می گردد.

ویژگی های اساسی درب ضد سرقت و ساختار آن

جدایِ از استانداردهای لازم و ضروری امنیتی برای طراحی و تولید درب های ضد سرقت، از سایر خصوصیاتی که این درب ها بایستی از آن برخوردار باشند تناسب پوشش روی درب با مکان قرارگیری آن است. به عنوان مثال در مکان های مرطوب بهتر است پوشش بیرونی درب، ضد اسید و ضد رطوبت باشد. پوشش بیرونی درب های ضد سرقت چینی عمدتا از جنس استیل با رنگ الکترواستاتیک است. در حالی که رویه درب های ضد سرقت ترک به دو صورت MDF با روکش چوب طبیعی و یا با روکش PVC  طبقه بندی می شود.

 

ویژگی های اساسی درب ضد سرقت و ساختار آن

 

درب های ضد سرقت از جمله تجهیزاتی هستند که به منظور افزایش امنیت ساختمان های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند. این درب ها مجهز به اجزا و فناوری های ساخت متفاوتی با درب های معمولی بوده و در حقیقت درب ضد سرقت و ساختار آن به گونه ای ساخته می شود که میزان ایمنی درب بالا رود. به طور کلی درب های ضد سرقت در دو نوع متفاوت در بازار موجود هستند که یکی از آنها درب های ضد سرقت فولادی بوده و نوع دیگر درب های ضد سرقت از جنس فایبر گلاس و یا چوبی هستند و ظاهری فوق العاده زیبا و اعیانی دارند. این درب ها شاید از لحاظ ظاهری بسیار مشابه درب های چوبی معمولی باشند اما از لحاظ تکنولوژی ساخت و اجزای به کار رفته در ساختارشان کاملا متفاوت از درب های چوبی معمولی هستند.

درب ضد سرقت و ساختار آن از این قابلیت برخوردارند که سطح امنیت آن ها قابل ارتقا است، بدین گونه که که تجهیزات امنیتی و سیستم های ضد سرقت اضافی در انواع مختلف بر روی آن ها قابل نصب است. این سیستم های امنیتی انواع گوناگون با ویژگی های مختلف هستند که هر کدام درصد ایمنی خاصی را برای درب ضد سرقت فراهم می کنند. برخی از این تجهیزات و سیستم ها عبارتند از: قفل های چشمی، قفل های کارتی و قفل های اثر انگشتی که هر کدام هشدارهای منحصر به خود را دارند و امنیت ساختمان را  تضمین می کنند. البته تجهیزات و وسایل دیگری نیز هستند که بر روی درب ضد سرقت قابل نصب هستند، از این دسته تجهیزات می توان به آلارام هشدار، چشمی در و پیچ لولا، نرده، زنجیر های مستحکم و … اشاره نمود.

جزئیات درب ضد سرقت و ساختار آن

آلارام ها یک سری هشدارهای کاربردی هستند که وظیفه شان آگاه کردن کاربر از مواردی است که به امنیت و ایمنی درب ضد سرقت صدمه وارد می کنند. از جمله ی این هشدارها می توان به آلارم باز بودن درب، آلارم فشار و یا جابه جایی بر روی درب و … اشاره نمود.

 

درب ضد سرقت و ساختار آن

 

 

پر واضح است که یکی از اساسی ترین اجزای موجود در ساختار درب های ضد سرقت و یا دیگر درب ها قفل درب است. اگر قفل مورد استفاده بر روی درب ایمنی و کیفیت لازم و کافی را نداشته باشد به آسانی توسط سارقان باز و یا شکسته می شود و امکان ورود به داخل ساختمان برای سارقان فراهم می شود. قفل درب های ضد سرقت عمدتا یا به صورت مکانیکی بوده و یک کلید دارند و یا الکترونیکی بوده و فاقد کلید می باشند. طبیعتا قفل های الکترونیکی امنیتی بسیار فراتر از قفل مکانیکی داشته و از این رو قیمت بالاتری هم دارند.

در حالت کلی یک درب ضد سرقت و ساختار آن را می توان متشکل از سه المان اصلی دانست که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم نمود. البته شایان ذکر است که یک درب ضد سرقت اجزای متنوع دیگری از قبیل پشم سنگ یا یونولیت داخل درب، چشمی های دیجیتالی، قفل های اتوماتیک و قفل های متنوع دیگر، اکسسوری های متنوع الکتریکی و … نیز دارد.

  • استراکچر

یکی از مهم ترین بخش های تشکیل دهنده یک درب ضد سرقت و ساختار آن استراکچر است که در واقع به مفهوم شاسی و المان اصلی درب ضد سرقت می باشد و سایر اجزای درب بر روی آن نصب می گردند.

هر میزان که کیفیت و قدرت ساخت استراکچر بیشتر باشد به همان میزان امنیت درب نیز افزایش می یابد. استراکچر یک درب ضد سرقت معمولا از یک کلاف فلزی و صفحه ای فولادی تشکیل می یابد.

  • رویه

از نظر زیبایی شناختی و بصری می توان گفت رویه ی درب است که این توانایی را دارد که یک درب را خاص و جذاب و یا کاملا معمولی جلوه دهد. بنا به سلیقه های متنوع موجود در بازار فروش درب های ضد سرقت، رویه های این درب ها نیز دارای تنوع بسیار بالایی در طرح و رنگ می باشند. عمدتا طرح های رویه انواع درب های ضد سرقت از رویه های طبیعی با طرح هایی برجسته ، نیمه برجسته و یا صاف انتخاب می شوند.

  • قفل و دستگیره

تجهیزاتی که در ساخت درب های ضد سرقت مورد استفاده قرار می گیرند، از جمله قفل ، دستگیره ، قفل پستچی و … از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند. بیشتر دربهای ضد سرقت مجهز به دو نوع قفل کاله ترکیه هستند و تمامی دربهای ضد سرقت دارای چشمی بوده و دستگیره های استفاده شده در این درب ها نیز از طرح و رنگ های مختلف و متنوعی برخوردارند.

 

قفل و دستگیره درب ضد سرقت

 

نحوه ی ساخت درب ضد سرقت

درب ضد سرقت و ساختار آن را به طور کلی می توان متشکل از یک اسکلت فلزی فوق العاده مقاوم شامل دو لایه روکش فلزی به ضخامت تقریبا یک میلی متر و یک لایه ی میانی پلی یورتان که از استانداردهای مقاوم در مقابل برش و فشار برخوردار است، دانست.

چهارچوب درب های ضد سرقت هم عمدتا از ورق استیل با ضخامتی حدودا یک و نیم میلی متری و عرض هفت سانتی متری ساخته می شود و پایه ای فوق العاده مقاوم و ضد زنگ دارد.

برخلاف درب های چوبی دیگر در ساخت برخی درب های ضد سرقت بعضا از عایق های صوتی و حرارت و رطوبت نیز استفاده می شود که این درب ها را در مقابل هر نوع فشار و برش مقاوم می سازد. در ساخت برخی از این درب ها نیز از پشم سنگ نسوز بهره می گیرند، که این درب ها را افزون بر ضد سرقت بودن در برابر آتش سوزی هم مقاوم می کند.

 

نحوه ی ساخت درب ضد سرقت

 

اصلی ترین عضو یک درب ضد سرقت و ساختار آن را قفل عنوان کردیم، هر درب ضد سرقت عموما دارای دو قفل مستقل است. قفل های یک درب ضد سرقت فوق العاده مستحکم و تقویت شده اند و به جرات می توان گفت که در صورت قفل شدن تحت هیچ عنوان قابل باز کردن نیستند. بهترین چهارچوب برای این درب ها نیز آهنی يا فولادی بوده و پیش از مصرف رنگ می شود.

اجزای تشکیل  دهنده ی چهارچوب درب ضد سرقت

  • زواری با جنس لاستیکی كه به منظور ممانعت از عبور هوا، گرد و خاک و صدا بر روی همه ی چهارچوب‌ ها طراحی و تعبیه می شود.
  • بدنه ی چهارچوب درب كه از یک ورق فلزی حدودا 2 میلی‌ متری بسیار مستحکم ساخته شده است.
  • قاب زبانه كه عمدتا از جنس استیل بوده و تجهیزی فوق العاده قوی برای نگهداشتن زبانه ی قفل در درب ‌های ضد سرقت و حتی معمولی است. این قاب در 4 نقطه از درب‌های ضد سرقت تعبیه می شود.
  • ریل موقت که به منظور نگهداری چهارچوب درب ضد سرقت و نصب دقیق و بی نقص چهارچوب مورد استفاده قرار می گیرد.
  • فضای خالی جهت ثابت و فیکس نگه داشتن چهار چوب در بر روی دیوار که معمولا قابل چفت و بست شدن با آجرهای دیوار است.
  • لولا: در درب های ضد سرقت عمدتا از سه عدد لولا استفاده می شود و تا نود درجه باز شدن لنگه درب، قابل رویت نیست.
  • زنجیر درب ضد سرقت که یکی از اجزای اختیاری این نوع درب است، زنجیر باعث می‌شود که درب را اندکی باز کرده و شخصی که پشت در است را به سهولت ببینید.

 

چهارچوب درب ضدسرقت

 

درصد مقاومت درب های ضدسرقت

در رابطه با متریال درب ضدسرقت و ساختار آن  باید گفت که از تجهیزات و لوازم مختلفی استفاده می شود تا در نهایت به یک ساختار ایمن و درجه ی قابل قبولی از کیفیت و امنیت برسد، یکی از این یراق آلات ایمن ساز پلی اورتان است که همان فوم نسوز خودمان است و مورد دیگر بتن است که سبب ایستایی و استحکام هر چه بیشتر درب شده و وزن آن را هم  بسیار سنگین می کند.

 

درصد مقاومت درب های ضدسرقت

 

از آنجایی که درب‌های ضد سرقت فوق العاده سنگین هستند، استفاده از ورقه های فلزی یک و نیم میلی برای ساخت چهارچوب موجب بالاتر رفتن دوام و استحکام چهارچوب برای نگهداری درب می‌شود. چرا که در غیر این صورت پس از مدت کوتاهی درب نشست کرده و از وضعیت رگلاژ خود خارج می شود. استفاده از ورق های  فلزی 1.5  میلی به منظور ساخت صفحه میانی، موجب سنگین شدن بیش از حد درب شده و احتمال خارج کردن درب از لولا توسط فرد سارق به صفر می رسد. همچنین در صورتی که سارق بتواند روکش MDF درب را بشکند، به یک صفحه فلزی میانی برخورد می کند که خم کردن آن، افزون بر سخت و طاقت فرسا بودن، سر و صدای زیادی هم به دنبال خواهد داشت و ریسک عملیات سرقت را بالا می برد.

روکش MDF یا مصنوعی درب های ضدسرقت

روکش‌ درب‌های ضد سرقت بنا به کشور و کمپانی تولیدکننده متفاوت از هم خواهد بود. عمدتا روکش‌های MDF تولید شده از چوب طبیعی در برترین و مرغوب ترین مدل‌های درب‌های ضد سرقت ساخت ترکیه به کار می روند و از این رو قیمت و کیفیت بسیار بالاتری نسبت به درب‌هایی با روکش مصنوعی و شفاف چینی دارند.

روکش درب های ضدسرقت

 

همانطور که قفل‌های به کار رفته در ساخت درب‌های ضد سرقت نیز با توجه به ترک، ایرانی و یا چینی بودن تولید کننده ی این درب‌ها متغیر است. در این مورد نیز قفل‌های ساخت کشور ترکیه به علت برخورداری از باکیفیت ترین و بالاترین استانداردهای اروپایی در مقایسه با مدل‌های چینی و ایرانی از طول عمر بالا و مرغوبیت بیشتری برخوردار می باشند. به عنوان مثال زنگ نزدن و عدم رنگ رفتگی از جمله ملاک های اساسی قفل ها و دستگیره‌ها محسوب می شوند. گفتنی است که هر درب ضد سرقت دو قفل مجزا دارد.

تامین امنیت ساختمان با درب ورودی ضد سرقت

درب ورودی ضد سرقت با توجه به مشخصات و ویژگی های درجه یکی که برای تامین امنیت ساختمان ها دارد می تواند انتخابی فوق العاده مناسب و به جا برای خرید باشد. درب های لابی ضد سرقت ساختار امنیتی بالاتری نسبت به انواع درب های چوبی معمولی دارند.

درب های ضد سرقت بایستی عایق حرارت و برودت باشند تا از ورود سرما به داخل ساختمان در فصل زمستان و نیز خروج هوای خنک داخل منزل به بیرون در فصل تابستان جلوگیری کنند. درب های ضد سرقت با داشتن درزگیر از ورود گرد و خاک و سایر آلودگی ها به داخل منزل جلوگیری می کنند. همچنین در طراحی این درب ها چهار لولا به کار می رود که هنگام نصب، امکان تنظیم و ریگلاژ شدن خواهند داشت.

 

تامین امنیت ساختمان با درب ورودی ضد سرقت

 

یکی از ملاک های مهمی که موقع خرید خانه مورد توجه قرار میگیرد، امنیت آن است. در این بین، درب های ضد سرقت به دلیل امنیت و استحکام بالایی که دارند به سرعت جای درب های قدیمی را گرفتند و جایگاه ویژه ای را در بین سازندگان و مهندسان ساختمانی به خود اختصاص دادند. درب های چوبی که در قدیم به عنوان درب منازل مورد استفاده قرار می گرفتند، درجه ی ایمنی مناسبی نداشتند و سارقان به آسانی می‌توانستد درب را شکسته و یا از لولا درآورند. اما درب های ضد سرقت مدرن در مقابل هر نوع ضربه و فشار یا دست‌کاری قفل، امنیت بالایی داشته و درصد ورود سارقان را تقریبا به صفر می رسانند.

درب ضد سرقت در مقایسه با انواع معمولی بسیار مستحکم و با دوام تر است و مهمترین عاملی که موجب افزایش امنیت این درها می گردد وجود قفل و لولا در بخش مخفی و کاملا داخل درب می باشد. در اصل فرد سارق هنگامی که قصد وارد شدن به خانه کسی را دارد، نخست اقدام به باز کردن درب با شکستن لولای در و یا استفاده از انواع اهرم ها می کند. اما امنیت بالای درب ضد سرقت و ساختار آن با وجود لولا بر روی چهارچوب موجب می شود که سارق کلا از این روش ها برای باز کردن درب ناامید شود.

استفاده از درب ضد سرقت برای ایجاد امنیت در آپارتمان ها

شاید بتوان گفت یکی از راحت ترین روش ها برای ورود به یک واحد آپارتمانی شکستن در ورودی آن است. این درب های چوبی عمدتا قابل شکستن بوده و حتی در صورت قفل شدن هم، شکستن آن ها کار چندان دشواری نیست. احساس امنیت در آپارتمانی که در آن زندگی می کنید یکی از  فاکتورهای مهم و اساسی برای داشتن یک زندگی آرامش بخش است، هرچه باشد، محل زندگی شماست و اکثر وقت خود و خانواده تان در آن سپری می شود. اما گاهی برقراری امنیت در یک آپارتمان با چالش هایی روبرو میشود. لذا در صورتی که مستاجر می باشید بهتر است سعی در راضی نمودن صاحبخانه برای نصب درب ضد سرقت جهت افزایش امنیت منزلتان داشته باشید و اگر هم مالک می باشید بهتر است هر چه سریعتر خودتان اقدام به انجام این کار نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *