بلاگ

درب اتاق خواب

فهرست مطلب

درب اتاق خواب ، درب یکی از خصوصی‌ترین قسمت‌های خانه به شمار می‌رود. به همین دلیل نیازمند ویژگی هایی است تا علاوه بر جداسازی این فضای خصوصی با دیگر فضاهای خانه، مقاومت بالایی داشته باشد و بتواند صدا را بین دو محیط داخل و خارج انتقال ندهد. استایل زیبای درب اتاق خواب نیز باید با طراحی داخل خانه یا محل کار شما مطابقت داشته باشد. معمولاً درب‌ داخلی با انواع مدل‌ها و رنگ‌آمیزی‌های مختلف مثل سفید، سفید طلایی، گردو، فندق و غیره تولید شده و بر اساس هر نوع سلیقه‌ای نیز سازگار است.

درب اتاق خواب

نوع دربی که انتخاب می‌کنید تأثیر بسیار زیادی بر روی امنیت، کنترل صدا و زیبایی‌های بصری منزل دارد. به همین دلیل توصیه می‌شود قبل از خرید، قطعاً فاکتورهای خود را یادداشت کنید تا بتوانید خریدی بر اساس نیاز و سلیقه خود داشته باشید. انواع درب اتاق خواب را اگر بخواهیم بر اساس متریال تقسیم‌بندی کنیم معمولاً درب‌های تمام چوب، درب‌های ام دی اف و درب‌های فلزی هستند.

درب اتاق‌خواب

تولید درب اتاق خواب به چند روش انجام‌شده و بر اساس روش تولید و ساخت آن می‌تواند به چند صورت تقسیم‌بندی شود که عبارت‌اند از:

درب تمام چوب اتاق خواب

درب اتاق‌خواب تمام چوب کاملاً از چوب تشکیل‌شده و توپر است. جنس این درب‌ها می‌تواند از چوب راش، چوب روسی، چوب گردو یا ام دی اف باشد.

معمولاً استحکام و مقاومت این درب‌ها از درب‌های کشویی بیشتر بوده؛ اما معایبی مانند قیمت بالا نیز دارند. این درب‌ها در مقابل شرایط جوی مرطوب بسیار حساس بوده و ممکن است طول عمر کمتری پیدا کنند. توجه داشته باشید که نحوه نگهداری درب‌های اتاق‌خواب تمام چوب می‌تواند بر دوام و طول عمر آن‌ها تأثیر بسزایی بگذارد.

درب چوبی درب اتاق خواب

درب پانلی اتاق خواب

یکی دیگری است انواع درب اتاق‌خواب درب‌های پانلی هستند. این درب‌ها از کلاف و پانل تشکیل‌شده و نوعی زیبایی خاصی به دکوراسیون داخلی می‌دهد. بخش کلاف این نوع درب‌ها از تخته‌های چوبی عمودی در ۲ طرف درب و تخته‌های چوبی افقی در بالا و پایین درب‌ها و گاهی در وسط درب تشکیل می‌شود.

ناگفته نماند که در بعضی از موارد، تخته‌های چوبی کوچک‌تر در میان تخته‌های عمودی به شکل مستقیم طراحی‌شده که برای تقسیم کردن درب پانلی کوچک‌تر به کار می‌رود. پانل‌های این نوع درب‌ها در داخل شیارهای درب قرار گرفته و آن را محکم می‌کند.

گاهی ممکن است این پانل‌ها با چسب محکم شود و حالت ثابت داشته باشد. پانل‌ها از جنس چوب‌های طبیعی یا فرآورده‌هایی مانند اچ تی اف، ام دی اف هستند . سطح آن، طرح‌دار یا ساده بوده و می‌تواند زیبایی خاصی را نیز به دکوراسیون داخلی خانه‌ها ببخشد. برای تولید طرح‌های متنوع بر روی درب‌های پانلی، بخشی از آن‌ها را از شیشه طراحی می‌کنند.

درب روکشی اتاق خواب

یکی دیگر از انواع درب اتاق خواب، درب روکشی است. بیشتر درب‌های مدرن و داخلی از این نوع درب‌ها تشکیل می‌شوند. شکل ظاهری این درب‌ها مانند درب‌های کلاف و پانلی، دارای چوب‌های عمودی و افقی است. اما این چوب‌ها نسبت به درب‌های پانلی، کوچک بوده و متناسب با ابعاد موردنیاز است.

در این نوع درب‌ها، نوعی مصالح داخلی که برای پر کردن فضای داخلی و بالا بردن مقاومت درب در برابر ضربه و شکستگی است به‌کاررفته که باعث افزایش کیفیت آن می شود. مصالح این درب‌ها به ۲ دسته تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از:

هسته توخالی یا میان‌تهی درب روکشی

این نوع مصالح دارای یک شبکه کامل و یک قطعه چوب سخت بوده که در وسط درب نزدیک به بخش یراق، قرار می‌گیرد تا موقعیت سقف و پایداری را برای یراق آهن‌آلات فراهم کند.

برای آنکه درب در برابر صوت و انتشار صدا، حالت عایق داشته باشد از پشم سنگ یا یونولیت برای پر کردن فضای داخلی استفاده می‌کنند.

هسته‌ای یا صلب درب روکشی

جنس این نوع هسته از فوم یا تخته‌های چوبی است که برای پر کردن فضای داخلی استفاده می‌شود. این نوع درب‌ها معمولاً برای ورودی استفاده‌شده و شرایط عایق ایجاد کرده و مقاومت بهتری نسبت به درب‌های دیگر دارد.

معرفی انواع درب اتاق‌ خواب بر اساس روکش درب‌ها

معرفی انواع درب اتاق‌ خواب بر اساس روکش درب‌ها

 

روکش درب های چوبی از دو گروه عمده تشکیل می‌شوند که عبارت‌اند از:

  • روکش‌های چوب طبیعی
    برای صرفه‌جویی در مصرف چوب و کاهش هزینه‌های مربوط در این روش، ورقه‌های نازکی از چوب را تهیه کرده و به‌عنوان روکش برای فرآورده‌های چوبی مثل ام دی اف یا اچ دی اف استفاده می‌شود. به همین علت انواع درب اتاق‌خواب با روکش‌ها و طرح‌های زیبا و هزینه کمتر و ارزان در سطح بازار تولید می‌شود.
  • روکش مصنوعی
    این روکش‌ها تشکیل‌شده از کاغذهای تزئینی یا غیر تزئینی و رزین مانند ملامین و غیره بوده که بر روی ورق‌های فشرده مانند ام دی اف یا اچ دی اف چسبیده می‌شوند.

معرفی انواع درب اتاق‌ خواب بر اساس روکش مصنوعی

درب ام دی اف

معمولاً ساختار داخلی درب‌ها، ام دی اف و چوب روسی است. این محصولات کاملاً خشک بوده و اتصالات خاص چوبی نیز از کلاف تشکیل می‌شود.

برای داخل درب‌های ام دی اف از ۳ لایه‌ای ضربدری از ماده هانی کام استفاده‌شده که به دلیل کاهش وزن، کیفیت بالاتری دارند. استاندارد عرض ام دی اف داخلی معمولاً از ۱۰۰ سانتی‌متر کمتر بوده و برای عرض‌های بزرگ‌تر نیز باید به‌صورت سفارشی عمل کرد. دمای اتصال روکشی که با ام دی اف باشد حدوداً ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد بوده و از روکش‌های پی‌وی‌سی یا روکش‌های راش با رنگ‌های پلی‌استر استفاده می‌کنند.

درب اتاق خواب HPL

یکی دیگری از انواع درب اتاق خواب  با روکش اچ پی ال است که ملامینه بوده و ازجمله درب‌های روکشی است. برای تهیه این روکش، ‌رویه‌ نازک از اچ تی اف و ورقه نازک که از کاغذ کرافت را به یکدیگر پرس می‌کند. این نوع درب‌ها را به نام ملامین نیز در سطح بازار می‌شناسند.

مقاومت رطوبتی و حرارتی این نوع درب بیشتر از درب‌های دیگر بوده و ضخامت آن ۵ میلی‌متر و فشردگی آن ۹۲۰ است. به همین دلیل در برابر ضربات، مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد.

اگر در مکانی زندگی می‌کنید که رطوبت زیادی دارد و می‌خواهید درب‌های ملامینه را در برابر این رطوبت مقاومت کنید بهتر است از رنگ‌ها یا نوارهای ای بی اس استفاده کرده‌اند توان مقاومت آن را کامل کرد.

تأثیر دکوراسیون بر روی انواع درب اتاق خواب

یکی از مهم‌ترین عواملی که در انتخاب درب اتاق خواب می‌تواند تأثیرگذار باشد سبک دکوراسیون داخلی خانه است. سبک طراحی داخل ساختمان‌ها که تمامی عواملی مانند کف‌پوش، گچ‌بری، دیوار پوش، دما، راهرو و… را در برمی‌گیرد، می‌تواند بر روی انتخاب نهایی و انتخاب انواع درب اتاق خواب ها تأثیرگذار باشد. تنوع تولید درب در طرح و رنگ‌های مختلف باعث می‌شود که فرد بتواند به‌راحتی و متناسب با سبک دکوراسیون منزل خود اقدام به خریداری کند.

سخن پایانی

همان‌طور که بیان شد انواع درب اتاق خواب بسیار زیاد است. هر فرد می‌تواند بر اساس نیاز، بودجه و سلیقه‌ای که دارد اقدام به انتخاب آن کند. هنگام خرید باید توجه داشته باشید که دقیقاً نیاز شما چه نوع دربی است تا زمانی که با این حجم از انواع درب در بازار روبه‌رو شدید احساس سردرگمی نکنید. توجه داشته باشید که نوع شرایط آب و هوایی محل زندگی شما یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای انتخاب درب اتاق خواب است.

محصولات درب اتاق خواب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه
فروشگاه